Seminar rajonal “Bashkėpunimi Territorial, perspektivat e reja pėr nxitjen e integrimit”Ministria pėr Evropėn dhe Punėt e Jashtme organizoi takimin rajonal mbi Programet e Bashkėpunimit Territorial, nė tė cilat aderon Shqipėria, me fokus mirėkoordinimin e instrumenteve financues tė Bashkimit Evropian.
Kryetarja e Kėshillit tė Qarkut Korēė Znj. Ana Verushi,  pjesė e panelit nė seminarin rajonal “Bashkėpunimi Territorial, perspektivat e reja pėr nxitjen e integrimit” solli eksperiencėn e Kėshillit tė Qarkut Korēė nė pėrfshirjen nė kėto programe, si dhe trajtoi njė sėrė problematikash lidhur me aplikimin dhe menaxhimin e projekteve tė Bashkimit Europian, si dhe impaktin e programeve ndėrkufitare dhe transnacionale, nė kuadėr tė rritjes se bashkepunimit me fokus zhvillimin lokal dhe rajonal.