TE REJAT E FUNDIT

some image

Takim me Presidentin Ilir Meta nė Bashkinė Pustec

Presidenti Meta ka zhvilluar njė vizitė zyrtare nė Bashkinė Pustec. Kryetarja e Kėshllit tė Qarkut Korēė znj.Ana Verushi, e ftuar nė kėtė takim, sė bashku me autoritetet e tjera vendore si dhe dhjetra banorė tė minoritetit kanė mirėpritur Presidentin, i cili...

some image

GĖZUAR VITIN E RI 2018

Urim me rastin e Vitit tė Ri 2018 Tė nderuar Bashkėqytetare, Me rastin e ndėrrimit tė viteve, nė emėr tė Kėshillit tė Qarkut Korcė dhe nė emrin tim, dėshiroj tė ndaj me ju urimet mė tė pėrzemėrta pėr Vitin e Ri 2018. Nė kėto ditė festive, mė lejoni t'ju uroj te...

some image

Mbledhja e Kėshillit tė Qarkut Korēė

U miratua sot nė mbledhjen e rradhės tė Kėshillit tė Qarkut Korēė buxheti vjetor pėr vitin 2018, si dhe programi buxhetor afatmesėm pėr periudhėn 2018-2020.       

some image

101 VJETORI I SHPALLJES SĖ KRAHINĖS AUTONOME TĖ KORĒĖS

Kėshilli i Qarkut Korēė organizoi sot ceremoninė pėrkujtimore tė 101 vjetorit tė “Shpalljes sė Krahinės Autonome tė Korēės”. Ceremonia filloi me homazhe pėrpara monumentit tė Themistokli Gėrmenjit dhe mė pas vazhdoi nė ambientet e Shtėpisė sė...

some image

Grupi i emergjencave nė Kaskadėn e Zėmblakut

Situata e rėnduar nga moti i keq paraqet vėshtirėsi edhe ne Rajonin e Korēės, pasi prurja mbi nivelin e lejuar e lumit Devoll ka sjellė probleme nė fushėn e Maliqit si dhe nė Kaskadėn e Zėmblakut. Nė terren pėr tė monitoruar nga afėr situatėn janė mbledhur...

some image

GĖZUAR 29 NĖNTORIN!

Fjala pėrshėndetėse e Kryetares sė Kėshillit tė Qarkut Korēė znj.Ana Verushi me rastin e festės sė 29 nėntorit, ditės sė ēlirmit tė atdheut : “ Tė nderuar veteranė! Tė nderuar pjesėmarrės tė familjeve tė dėshmoreve! Tė nderuar deputetė! Tė nderuar...

some image

Homazhe nė varret e francezėve

 11 nėntor 1918, datė e cila pėrkon me fundin e Luftės sė Parė Botėrore, u pėrkujtua me njė ceremoni zyrtare nėn kujdesin e Ambasadės Franceze  dhe nė mėnyrė tė veēantė tė Ambasadores sė  Francės nė Shqipėri Christine Vasak, nė nderim tė...

some image

“Doctor Honoris Causa” pėr Prof.Dr.Gjergj Sinani

Rektorati i Universiteti “Fan.S.Noli”  i ka dhėnė titullin “Doctor Honoris Causa” Prof.Dr.Gjergj Sinanit me motivacionin: “Personalitet i shquar i arsimit tė lartė nė Shqipėri, filozof, studiues, autor tekstesh mėsimore, publicist, pėrkthyes dhe...

some image

100 vjetori i Liceut Kombėtar( Francez)tė Korcės 1917-2017.

100 vjetori i Liceut Francez tė Korēės, pėrbėn njė ngjarje tė shėnuar nė historinė e shkollės shqipe, sepse qė nė vitet e para pas Pavarėsisė, ky lice luajti njė rol sa tė veēantė aq edhe tė rėndėsishėm nė formimin e elitės shqiptare tė kohės dhe pėrhapi nė Shqipėri...

some image

73 VJETORI I ĒLIRIMIT TĖ KORĒĖS

Nė kuadėr tė 73 vjetorit tė ēlirmit tė Korēės nė ambientet e Teatrit “Andon Zako Ēajupi” u organizua njė aktvitet festiv lidhur me kėtė ngjarje.    KĖSHILLI I QARKUT KORĒĖ JU URON: GĖZUAR DITĖN E...