PROJEKTET E APLIKUARA 2016-2017                    PROJEKTE  
Kėshilli i Qarkut Korēė mbi bazėn e funksionit tė tij kryesor qė ėshtė harmonizimi dhe ndėrtimi i politikave rajonale ka shtrirė punėn e tij nė krijimin e marrėdhenieve gjithėpėrfshirėse me partnerė tė ndryshėm tė zonave ndėrkufitare dhe mė gjerė. Nė kuadrin e thirrjeve pėr projekte pėr periudhėn 2014 - 2020 ėshtė angazhuar nė projekte tė mėdha dhe me impakt nė rajonin e Korēės, nė fusha tė rėndesishme ndėr tė cilat pėrmendim bujqėsinė, transportin, turizmin, mbetjet dhe ujin e pijshėm, mjedisin dhe mbrojtja e resurseve natyrore, mbrojtja e lumenjeve etj.
  Nė thirrjen e parė pėr Projektet Strategjike  IPA CBC  2014 -2020, Greece - Albania, Kėshilli i Qarkut Korēė fitoi dy projekte tė rėndėsishme pėr Rajonin e Korēės "Pėrmirėsimi infrastrukturės dhe menaxhimit tė ujit tė pijshėm kundrejt Politikave, Mjeteve dhe Teknologjive Inteligjente" si dhe " Integrimi i lehtėsive menaxhuese tė Mbetjeve pėr riciklim dhe kompostim nė 7 rajone ndėrkufitare". Partneriteti Potencial qe ka krijuar Keshilli i Qarkut perfshin Rajonin e Epirit, Ishujt Jonianė dhe Keshillat e Qarqeve respektivisht Vlora, Gjirokastra dhe Berati.
Ne projektin e pare do te rindertohen dy stacione pompimi ne Bulgarec dhe ne Kicnik si dhe ne tre fshatra te tjera Malavec, Shamoll, dhe Porodine do te ndertohen ujesjellsa te cilat do te permiresojne ndjeshem furnizimin me uje te pijshem.
 
Nė thirrjen e dytė pėr Projekt propozim IPA Greece - Albania 2014-2020 Kėshilli i Qarkut nė kuadrin e objektivave specifike tė kėsaj thirrje ėshtė pėrfshirė nė  tetė projekte tė rėndėsisė tė veēantė pėr rajonin, por edhe me impakt nė fushėn e bujqėsisė, mjedisit, transportit, turizmit.      Projekti '' Menaxhimi i Qendrueshėm i Kullotave nė Zonat Malore''
Ky projekt bazohet nė studime tė hollėsishme mbi kullotat malore, pellget ujore, identifikimin e zonave mė tė rėndėsishme kullosore, problemet qė evidentohen, njė plan i ri menaxhimi jo vetėm pėr kullotat,  por edhe pėr gjedhet tė ndarė nė krerė si dhe hapat e metėjshme nė pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore pėr tek kėto kullota, por edhe pėrcaktimin e hollėsishėm tė investimeve tė nevojshme pėr keto zona.

Projekti ''Aksione tė pėrbashkėta nxitėse tė sipėrmarrjes vendore tė zonave mė pak tė favorizuara Greqi/ Shqipėri nė sektorin e biznesit tė vreshtarisė dhe prodhimit tė verėrave''
Ky projekt nėpėrmjet njė serie tė ngushtė veprimesh ka pėr qėllim tė organizojė praktika efektive nė fushėn e mirėmbajtjes, standartizimit, ēertifikimit tė verėrave. Promovimi i "Udha e Verės" do tė nxisė delimitimin e zonave jo tė pėrdorura me efikasitet dhe tė abandonuara, Veprime tė ndryshme pilot, tė cilat do tė demonstrojnė vitikulturėn dhe prodhimin e verės, vendosja e njė Info -Kioske Tematike pėr promovimin e Verės Lokale si dhe eksperinca nga prodhuesit e vjetėr tė verės do tė krijojnė njė impakt tė vlefshėm nė fushėn e prodhimtarisė sė verės.

Projekti ''Rritja e Kapacitetit tė Bashkȅpunimit Ndȅr-kufitar Shqipėri – Greqi nȅpȅrmjet Implementimit tȅ Teknologjive tȅ Reja nȅ Prodhimin e Bazȅs Ushqimore pȅr Kafshȅt produktive pȅr Promovimin e Ekonomive Rajonale”
Ky projekt ka pėr qėllim qė nėpėrmjet teknikave tė reja bujqėsore tė ndihmojė nė rritjen e prodhimit nė krerė dhe gjedhė. Prodhimi dhe ushqimi Hydroponic do tė sjellė tė nevojshme instalimin e dhomės "byemploying", e cila do tė kujdeset pėr mbarėshtimin veēanėrisht nė derra dhe pula. Nė kontekstin e matjeve eksperimentale cilėsore do tė merret nė konsideratė pesha e derrave pėr tė krahasuar efektivitetin e ēdo ushqimi. Studime tė rėndėsishme do tė behen edhe nė foragjerėt pėrkatėsisht nė prodhimin e vezėve dhe mishit tė pulės.  

Projekti  ''Rrjetėzimi me pajisje reciproke, tė sigurta ndėrkufitare tė ujit tė pijshėm, kundrejt njė mjedisi tė vlefshėm jetese''
Ky projekt bazohet nė zhvillim logjik tė njė kornize nė zhvillimin e kapaciteteve tė integruara nė resurset natyrore dhe ka pėr qėllim tė pėrmirėsojė menaxhimin e sistemit tė ujit tė pijshėm duke rritur efiēencėn, njė mapėzim tė ndryshimeve klimaterike si dhe zhvillimin e metodave inovative nė monitorimin dhe kontrollin e ujit tė pijshėm.

Projekti ''Rritja e rezistencės ndaj katastrofave tė zjarreve nė pyje, pėrmes mjeteve , politikave dhe teknologjive inteligjente''
Ky projekt ka pėr objekt kryesor mbrojtjen e mjedisit nga katastrofat natyrore, tėrmetet, zjarri nėpėrmjet teknologjive “Smart”. Pėrmirėsimi i efektivitetit nė parandalimin e riskut, menaxhimi i shkatėrimeve nė zjarret nė pyje, rritja e shėrbimeve nė ekosistem, si dhe promovimi i elasticitetit nė mjedis janė pikat kryesore mbi tė cilat mbėshtetet ky projekt.

Projekti ''Menaxhimi i zgjuar i flotės telematike ''
Nėpėrmjet njė sistemi tė sofistikuar GIS (sistemi gjeografik i tė dhėnave) projekti ka pėr qėllim tė rrisė efikasitetin nė drejtim tė automjeteve, reduktimin nė mirėmbajtje dhe kostot e riparimit etj.Vendosja e pajisjeve tė zgjuara telematike do te sigurojė nė kohė reale informacionin pėr zotėruesit e makinave, do tė supervizojė dhe informojė gjendjen nė kohė tė makinės  dhe do tė ndihmojė nė reduktimin e rriskut nė aksidente.

Projekti ''Grupimi i njė Zinxhiri tė vlerave tė Bimėve aromatike dhe Farmaceutike nė Zonat Ndėrkufitare''
Ky projekt ka pėr qėllim tė mbėshtesė nėpėrmjet njė mapėzimi tė zonave tė bimėve medicinale, fermerėt tė cilėt kanė nė fokusin e tyre proēesimin dhe komercialitetin e bimėve si dhe vendosja e njė "Biobanke" e cila nėpėrmjet teknikave novel do tė bėjė tė mundur plotėsimin e njohurive tė tyre edhe do tė shėrbejė si njė pajisje e re pėr ata jo-ekspertė tė cilėt kanė nevojė pėr tė bėrė njė identifikim tė shpejtė, tė mjedisit dhe bimėve medicinale. Gjithashtu ky projekt ka pėr qėllim tė valorizojė aftėsitė e burimeve njerėzore, do tė promovojė pėrfshirjen sa mė aktive sociale tė atyre tė cilėt merren me kultivimin e kėtyre bimėve me qėllim nxitjen e kapaciteteve prodhuese nė bujqėsi dhe nė zhvillimin rural.   Projekti '' Programi i Eksperiencės Turistike pėr Zonat Ndėrkufitare'' Ky projekt ka pėr qėllim tė dizenjojė njė program tė avancuar turistik pėr zhvillimin e eksperiencės turistike nė zonat ndėrkufitare. Kjo eksperiencė turistike do tė kombinojė tė gjitha format e turizmit (det, bujqėsi, qytet etj) nėpėrmjet katėr drejtimeve kryesore :  zbavitėse, argėtuese, edukative dhe estetike ku do tė pėrdoren tė gjitha resurset natyrore dhe kulturore po ashtu dhe komunitetet lokale nė mėnyrė qė tė promovohet produkti turistik. Gjithashtu do tė vendoset njė rrjet ndėrkufitar turistik qė do tė pėrfshijė grupe lokale, rajonale, interajonale, dhe ndėrkombėtare, i cili do tė vlerėsojė dhe evidentojė resurset mė tė veēanta turistike, tė cilat do tė merren nė studim dhe promovohen . 
Projekti ''Rritja e Kapacitetit tė Bashkȅpunimit Ndȅr-kufitar Shqipėri – Greqi nȅpȅrmjet Implementimit tȅ Teknologjive tȅ Reja nȅ Prodhimin e Bazȅs Ushqimore pȅr Kafshȅt produktive pȅr Promovimin e Ekonomive Rajonale”
Ky projekt ka pėr qėllim qė nėpėrmjet teknikave tė reja bujqėsore tė ndihmojė nė rritjen e prodhimit nė krerė dhe gjedhė. Prodhimi dhe ushqimi Hydroponic do tė sjellė tė nevojshme instalimin e dhomės "byemploying", e cila do tė kujdeset pėr mbarėshtimin veēanėrisht nė derra dhe pula. Nė kontekstin e matjeve eksperimentale cilėsore do tė merret nė konsideratė pesha e derrave  pėr tė krahasuar efektivitetin e ēdo ushqimi. Studime tė rėndėsishme do tė behen edhe nė foragjerėt pėrkatėsisht nė prodhimin e vezėve dhe mishit tė pulės.  

Projekti '' Monitorimi Mbrojtjes sė Resurseve Mjedisore Ndėrkufitare dhe Menaxhimi i Baseneve lumore nė rajonin Shqipėri - Greqi''
Ky projekt nėpėrmjet studimeve nė basenet e lumit Devoll do tė rritė efikasitetin nė mbrojtjen e resurseve mjedisore, evidentimin e ndotjes dhe pėrcaktimin e faktoreve qė ndikojn nė tė, monitorimi i vazhdueshėm pėr tė kaluar nė fazat e mėtejshme tė klasifikimit tė tyre sipas standarteve tė BE, por edhe do tė pėrcaktohen kualtitet e kėtyre baseneve, tė cilat do dalin nga rezultatet e kėtij projekti .


Kėshilli i Qarkut Korēė si anėtar i Asamblesė Europiane tė Rajoneve AER pėr herė tė parė, me pėrfaqėsi tė Kryetarit tė Kėshillit tė Qarkut Znj. Ana Verushi si pjesė e Grupit tė Monitorimit dhe Vlerėsimit tė AER, ka aplikuar nė njė projekt madhor "DONOR THE LIGHT" per shtrirjen e linjave te ndriēimit Led.


Kėshilli i Qarkut Korēė nėpėrmjet pėrfshirjes sė vazhdushme nė projektet e lanēuara nga Bashkimi Europian, synon tė arrijė njė rritje tė kapaciteteve njerėzore. Nėpėrmjet binjakėzimeve me rajone tė sukseshme synon tė krijojė njė rrjet tė fortė bashkėpunimi midis niveleve tė njejta qeverisėse, synon tė implementojė programet mė bashkėkohore me teknika inovative pėr rajonin e Korēės nė ndihmė tė komunitetit. Nėpėrmjet anėtarėsimeve nė grupime tė fuqishme tė Bashkimit Europian synohet pjesėmarrja nė projekte ndėrrajonale, tė cilat do tė nxisin zhvillimin midis vendeve fqinje.