100 vjetori i Liceut Kombėtar( Francez)tė Korcės 1917-2017.100 vjetori i Liceut Francez tė Korēės, pėrbėn njė ngjarje tė shėnuar nė historinė e shkollės shqipe, sepse qė nė vitet e para pas Pavarėsisė, ky lice luajti njė rol sa tė veēantė aq edhe tė rėndėsishėm nė formimin e elitės shqiptare tė kohės dhe pėrhapi nė Shqipėri kulturėn franceze dhe vlerat e saj. Liceu Francez spikati pėr programin arsimor dhe edukativ , duke e bėrė atė njė nga vatrat mė tė rėndėsishme tė arsimit

Nė kuadėr tė kėtij pėrvjetori tė rėndėsishėm Bashkia Korēė, shkolla “Raqi Qirinxhi” tė mbėshtetur nga Kėshilli i Qarkut Korēė  zhvilluan  njė sėrė aktivitetesh.

Nė nderim tė 100 vjetorit tė themelimit para godinės tė ish Liceut francez ėshtė zhvilluar ceremonia zyrtare e dhėnies sė titujve “Emblema e Artė e Qytetit” nga Kėshilli Bashkiak Korēė pėr 35 personalitete tė rėndėsishme: themelues, profesorė, liceistė dhe dėshmorė tė Liceut Kombėtar tė Korēės, shkollės sė parė tė kulturės tė pėrgjjithshme nė Shqipėri.