Kėshilli i Qarkut Korēė nderon patriotėtKėshilli i Qarkut Korēė jep medaljen :
" Nderi i Qarkut " & " 100 Vjet Krahinė Autonome" patriotėve, tė cilėt nė 10 Dhjetor 1916 shpallėn Korēėn Krahinė Autonome.

Nė kuadėr tė kėsaj dite Kryetaria e Kėshillit tė Qarkut Korēė pėrcjell fjalėn e hapjes sė ceremonisė zyrtare:

I nderuar zoti Kryeministėr,
I nderuar zoti zv.kryeministėr,
Tė nderuar ministra,
Tė nderuar deputetė,
I nderuar Kryetari i Bashkisė,
I nderuar Prefekt i Qarkut Korēė,
Tė nderuar pasardhės tė atdhetarėve
Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė ceremoni solemne,
Ndjehem e nderuar dhe krenare qė po hap ceremoninė zyrtare tė festimeve pėr 100-vjetorin e Shpalljes sė Krahinės Autonome tė Korēės, pikėrisht nė kėtė vend, te  ky bulevard, ku 100 vjet mė parė, tė mbledhur po kėshtu, siē jemi mbledhur edhe ne sot, patrioti i njohur Themistokli Gėrmenji, do t’u drejtohej pjesėmarrėsve pėr t’u dhėnė lajmin e gėzuar tė shpalljes sė Krahinės Autonome tė Korēės.
Ndonėse nė rrethana dhe kushte tė tjera historike, shpallja e Krahinės Autonome vlerėsohet si ngjarja e dytė mė e madhe pas Shpalljes sė Pavarėsisė, mė 1912, por e para pėr nga vlera politike dhe juridike.
Sipas protokollit tė deklaratės sė “vetėqeverisjes”, Korēa, Bilishti, Kolonja, Opari dhe Gora do tė formonin njė krahinė “autonome” qė do tė administrohej nga shqiptarėt, nėn mbrojtjen e autoriteteve franceze. Gjuha dhe flamuri i kėsaj krahine do tė ishte gjuha shqipe dhe flamuri shqiptar.
    Vlerat politike dhe juridike tė kėsaj ngjarjeje lidhen me rrethanat historike dhe kushtet nė tė cilat ndodhej shteti i porsaformuar shqiptar.
             Pavarėsia krijoi ligjėrisht dhe juridikisht shtetin shqiptar, kurse deklarata e 10 dhjetorit 1916 dha shembullin e parė tė njė “vetėqeverisjeje” nga shqiptarėt dhe pėr shqiptarėt.
Vlera e kėtij akti shkon pėrkdundėr mendimit tė krijuar dhe tė mbėshtetur nga shtetet fqinje tė Shqipėrisė, se shqiptarėt nuk janė tė aftė tė qeverisin vetė, pra tė kenė shtetin e tyre. Krahina autonome dėshmoi mundėsinė e vetėqeverisjes, duke zgjedhur pėr model parimet dhe vlerat e qytetėrimit mė tė pėrparuar tė kohės, atij francez.
    Pėrveē se njė ngjarje historike dhe politike, deklarata e autonomisė shėnjoi edhe vlerėn nė aspektin kulturor dhe arsimor. Ndėr nismat e para tė kėsaj krahine, ishte hapja e shkollave fillore nė gjuhėn shqipe, duke mbyllur ato nė gjuhėn greke dhe duke i dhėnė njė hov tė ri arsimit dhe edukimit nė gjuhėn shqipe.
          Nuk ėshtė rastėsi qė pikėrisht nė kėtė rrugė, tashmė njė rrugė kėmbėsore dhe e shndėrruar nė njė muze tė gjallė tė qytetit, tė ndodhet edhe njė ndėrtesė, ajo e shkollės sė parė nė gjuhėn shqipe. Ky pėrkim, aspak i rastėsishėm, tregon vlerėn dhe rėndėsinė qė patriotėt shqiptarė, drejtuesit dhe udhėheqėsit e Krahinės Autonome tė Korēės, i kushtonin edukimit dhe shkollės.
    Ndikimi i kėtyre vendimeve ndihet edhe sot nė traditėn arsimdashėse tė qytetarisė korēare. Ende nė traditėn arsimore tė zonės sė Korēės, mbetet i pazėvendėsueshėm Liceu francez dhe kultura qė ai pėrcolli nė vite.
         Me krenari ne do tė festojmė vitin e ardhshėm, krijimin e kėtij liceu dhe trashėgiminė e tij tė vyer pėrmes seksionit dygjuhėsh pranė gjimnazit “Raqi Qirinxhi”.
    Pavarėsisht ekzistencės sė shkurtėr nė kohė tė kėsaj krahine, roli dhe ndikimi i saj ka edhe sot njė peshė dhe rėndėsi tė madhe. Vendimet e drejtuesve tė saj shprehin qartė karakterin patriotik tė programit dhe qėllimit tė kėsaj krahine, edhe simbolikisht flamuri i pėrdorur prej saj ishte ai shqiptar, gjė qė tregon qartė se krahina autonome e Korēės, nuk ishte njė ndasi apo njė nismė separatiste, por njė fillesė pėr njė vetėqeverisje shqiptare.
    Me rėndėsi tė madhe dhe pa dyshim jo mė pak se vlera politike dhe juridike e saj, vlerėsohet edhe karakteri kombėtar i shenjuar pėrmes rėndėsisė qė i kushtoi gjuhės shqipe dhe veēanėrisht i shkollės nė gjuhėn shqipe.
         Por vlera mė e rėndėsishme dhe padyshim ajo qė mbetet si njė fakt i pamohueshėm historik, ka tė bėjė me krijimin e njė tradite vetėqeverisjeje shqiptare. Edhe pse nėn mbikėqyrjen franceze, zgjedhje kjo aspak e rastėsishme, krahina autonome tregoi pėrfundimisht drejtimin nga do tė orientohej gjithė shoqėria shqiptare e kohės, por edhe mė tej. Larg otomanizmit dhe orientalizmit mesjetar, shoqėria shqiptare do tė duhet tė zgjidhte parimet dhe drejtimin oksidental, perėndimor.
Ky drejtim, ky orientim dhe pėrhapja e kėsaj kulture civilizuese do tė jetė ndoshta edhe ndikimi mė i madh i kėsaj vepre historike dhe politike. Kjo shprehet shumė qartė dhe ėshtė simbolizuar mjaft bukur nė shprehjen tashmė shumė tė njohur dhe tė dėgjuar shpesh, kur flitet pėr Korēėn, si njė “Paris i vogėl”.
Nė kėtė 100- vjetor, ne ndihemi tė vlerėsuar dhe krenarė qė po pėrkujtojmė kėtė ngjarje historike pikėrisht Korēė, por qė ka pėrmasa dhe vlera mbarėkombėtare.
Ju faleminderit!