PROJEKTE TE FITUARAProjekte Strategjike tė fituara nga Kėshilli i Qarkut Korēė pėr periudhėn 2016-2017:

Nė thirrjen e parė pėr Projektet Strategjike  IPA CBC  2014 -2020, Greece -- Albania, Kėshilli i Qarkut Korēė fitoi kėto projekte tė rėndėshishme strategjike pėr Rajonin e Korēės :
"Pėrmirėsimi infrastrukturės dhe menaxhimit tė ujit tė pijshėm kundrejt Politikave, Mjeteve dhe Teknologjive Inteligjente", "SAVEWATER". Partnerėt e kėtij projekti jane: Rajoni i Epirit, Ishujt Jonianė dhe Kėshilli  i  Qarkut Vlorė.

"Integrimi i lehtėsive menaxhuese tė Mbetjeve pėr riciklim dhe kompostim nė 7 rajone ndėrkufitare", "WASTERREACT". Partnerėt e kėtij projekti janė: Rajoni i Epirit, Ishujt Jonianė dhe Kėshilli  i  Qarkut Vlorė, Gjirokastėr dhe Berat.

Projekte SOFT tė fituara nga Kėshilli i Qarkut Korēė:

Projekti ''Aksione tė pėrbashkėta nxitėse tė sipėrmarrjes vendore tė zonave mė pak tė favorizuara Greqi/ Shqipėri nė sektorin e biznesit tė vreshtarisė dhe prodhimit tė verėrave'', "WINCOME"

Projekti  ''Rrjetėzimi me pajisje reciproke, tė sigurta ndėrkufitare tė ujit tė pijshėm, kundrejt njė mjedisi tė vlefshėm jetese'', SAVESAFEWATER.