Kėshilli i Qarkut Korēė merr vlerėsimin "AMBASADOR i AER pėr Shqipėrinė".Asambleja Europiane e Rajonevene nė datat 20 – 22 Mars 2018,  zhvilloi Komitetet Plenare tė Pranverės nė Arad, Rumani, ku Kėshilli i Qarkut Korēė mori vlerėsimin "AMBASADOR I AER pėr Shqipėrinė".
Kryetarja e Kėshillit tė Qarkut Korēė znj Ana Verushi, e ftuar nderi nė kėto Komitete, mbi kontributin aktiv nė Grupin e Monitorimit dhe Vlerėsimit MEG , si dhe pėr iniciativėn pėr bashkėpunim me territore tė reja europiane nė projekte ndėrkombėtare, vleresojnė angazhimin e saj si njė “Ambasadore e Asamblesė Europiane tė Rajoneve pėr Shqipėrinė” .
Fokusi kryesori i AER nė Komitetet Plenare tė Pranverės ishte :
•Takimi i  Bordit Ekzekutiv i AER.
•Komiteti I: Nxitja e njė bashkėpunimi  ndėrrajonal pėr njė Ekosistem bashkėkohor.
•Komiteti II: Prezantimi i prioriteteve pėr  mundėsitė e barabarta nė punėsim.
•Komiteti III: Zhvillimi inovativ i  Kujdesit Shėndetėsor nė vendet e rajonit.
•Trajnime : Transport dhe Lėvizshmėri ; Shembujt mė tė mirė rajonalė nga Arad; Qytetet dhe Komunitet nė logon “Smart”,
•Debati Politik: Praktikat mė tė mira nė Demokraci, Kohezioni Social, Politik dhe roli i tyre nė rajon.  

Nė takimin e rradhės sė Grupit tė Vlerėsimit dhe Monitorimit MEG, u finalizua axhenda e tij pėr vitin 2018, qė pėrfshin planin e aktiviteteve dhe fushat e kontrollit tė tij nė lidhje me AER.
Kėto takime do tė  jenė njė oportunitet pėr rajonet Europiane tė AER pėr tė arritur njė bashkėpunim ekonomik dhe social, njė mbėshtetje kohezioni territorial, dhe njė reflektim pėr njė tė ardhme mė tė mirė tė Europės si dhe do tė rrisin fushėn e bashkėpunimit midis rajoneve dhe pėrfshirjen e tyre nė projekte tė pėrbashkėta.
Po ashtu rajonet janė ftuar pėr tė shkėmbyer eksperiencat dhe iniciativat e reja me prioritet  “ Pėr njė Rajon Europian demokratik, bashkėpunues, gjithėpėrfshirės, dhe tė qėndrueshėm”.