Inagurimi i godinės se re tė UniversitetitKryetarja e Kėshillit tė Qarkut Korēė znj.Ana Verushi morri pjesė nė ceremoninė e zhvilluar me rastin e inagurimit tė godinės sė re  tė Universitetit "Fan.S.Noli" .
Fjala pėrshėndetėse u mbajt nga Rektori i Universitetit Prof.Dr.Ali Jashari. Gjithashtu pėrshėndetėn Ministri i Bujqėsisė dhe deputet i Qarkut Korēė Z.Niko Peleshi, kryetari i Bashkisė Korēė Z.Sotiraq Filo. Pjesė e kėsaj ceremonie ishin deputetė tė Qarkut Korēė , drejtues tė pushtetit vendor, pedagogė dhe studentė, tė cilėt patėn mundėsinė tė vizitojnė edhe ambientet e reja tė kėsaj godine.

Nė fund tė ceremonisė u zhvillua prezantimi i projekt idesė pėr tė shndėruar Universitetin "Fan.S.Noli" nė njė kampus tė vėrtetė universitar, si nė tė gjitha vendet e zhvilluara, e inicuar nga kryetarja e Kėshillit tė Qarkut Korēė znj.Ana Verushi dhe mbėshtetur nga Senati i Universitetit dhe Rektorati.
Kjo projekt ide do tė paraqitet nė formėn e njė Projekti Pilot pėr tu financuar nga njė grup investitorėsh amerikanė.