Sesioni i 9-tė Plenar i ARLEM nė Giza, EgjiptNė datat 20-21 shkurt 2018 u mbajt Sesioni i 9 –te Plenar i Asamblesė Lokale dhe Rajonale tė Euro-Mesdheut ( ARLEM),Giza (Egjipt). Kryetarja e Kėshilllit tė Qarkut Korēė znj.Ana Verushi, pėrfaqėsuesja e panelit shqiptar, ishte pjesė e kėtij sesioni.
Rajonet dhe qytetet nė tre brigjet e Mesdheut po pėrballen me sfida nė fusha tė ndryshme si ndryshimi i klimės, papunėsia e tė rinjve, integrimi i emigrantėve, etj. Rajonet janė aktorėt kryesorė pėr t'i bėrė qytetet pėrfshirėse, tė sigurta, elastike dhe tė qėndrueshme, duke u mbėshtetur nė qėllimet kryesore tė zhvillimit tė OKB-sė nė tėrėsi.
 
Stabiliteti dhe njė partneritet mė i fortė midis BE dhe fqinjėve tė tij ndiqen nė Politikėn Evropiane tė Fqinjėsisė (ENP)  nėpėrmjet qeverisjes sė mirė, sundimit tė ligjit, demokracisė dhe respektimit tė tė drejtave tė njeriut dhe lirive demokratike si dhe tė sfidave aktuale tė sigurisė dhe migrimit. Mbeshtetur mbi keto ne Sesionin e 9-te te ARLEM  u trajtuan :
1.    Prioritetet strategjike pėr vitin 2018 -2019
2.    Migrimi
3.    Zhvillimi i qendrueshėm ekonomik
4.    Qeverisja e mirė dhe strukturat politike
5.    Roli i partnerėve nė ARLEM

Roli i ARLEM ėshtė tė promovojė politikėn evropiane tė fqinjėsisė (ENP) dhe territorializimin e politikave sektoriale euro-mesdhetare.