Takim pune me Bordin Ekzekutiv tė AER, Grupin e Monitorimit dhe Vlerėsimit MEG si dhe pjesėmarrja nė dy konferencaKryetarja e Kėshillit tė Qarkut Korēė Znj. Ana Verushi mori pjesė nė takimin e Bordit Ekzekutiv tė Asamblesė Europiane tė Rajoneve, Grupin e Monitorimit dhe Vlerėsimit MEG si dhe nė dy konferencat tematike “Miqtė e Europės dhe Parlamenti Europian” & " Pėrgjigjet Urbane ndaj refugjatėve" tė zhvilluara nė Bruksel.Nė datat 23- 26 Janar 2018 nė Bruksel u zhvilluan njė sėrė takimesh tė organizuara nga Asambleja Europianė e Rajoneve AER. Takimi i Bordit Ekzekutiv tė AER kishte nė fokus aprovimin e Draft Axhendės tė sugjeruar nė 12.09.2017 si dhe hartimin dhe miratimin e planit strategjik tė AER pėr vitin 2018 me fokus nė :
•    Plani i aktiviteteve pėr vitin 2018
•    Anėtarėsimi
•    Draft axhenda 2018
•    Zgjedhjet e reja nė AER
Organizimi i njė sėrė eventesh mė partnerė tė rinj dhe tė vjetėr duke targetuar shtete tė reja do tė nxiste anėtarėsime tė reja nė AER, e cila ėshtė njė nga prioritetet mė kryesore tė politikės sė AER pėr vitin 2018. Diskutime tė hapura nga Bordi Ekzekutiv do tė mbėshtesnin strategjinė e re tė sugjeruar pėr vitin 2018.
Gjithashtu platformat e propozuara nga kėshilltarė tė AER mbi buxhetin dhe gjendjen e financave u mbėshtetėn mbi tre pika :
a.    Fondet e BE tė platformės INTERREG EUROPE
b.    Konsultimet strategjike tė rivlerėsuara pėr vitin 2018
c.    Tė ardhurat e finalizuara pėr vitin 2017 si dhe rritja e tyre pėr vitin 2018
Takimi i rradhės vijoi me Grupin e Monitorimit dhe Vlerėsimit MEG si dhe strategjia e punės pėr pėrgatitjėn e oficerėve zėvėndėsues me platforma tė re tė BE.
Grupi MEG diskutoi :
•    Planin e aktiviteteve tė kėtij grupi pėr vitin 2018
•    Fushat e monitorimit ku grupi do tė ndalet pėr tė hartuar raportin e vlerėsimit dhe monitorimit tė AER pėr vitin 2018
Strategjia e re e AER mbi fuqizimin e kapaciteteve tė rajoneve nė funksion tė AER dhe vetė rajonit do tė mbėshtetej mbi kėto sugjerime:
•    Si tė shesim AER
•    Strategji mbi politikat e reja tė anėtarėsimeve
•    Strategjitė e reja mbi median sociale
•    Fushat e reja pėr bashkėpunim.

Konferencat me tematikė shumė tė prekshme pėr vendet e BE dhe jo vetėm si dhe shembujt konkretė tė sjellė nga Bashkia Gaziantep do tė mblidhte pėrfaqėsues tė lartė tė AER si dhe pėrfaqėsues tė Bashkimit Europian. Theksi i kėtyre konferencave qėndronte se si vendet duhet tė jenė tė pėrgatitur nė raste emergjence, roli i rajoneve dhe bashkive nė mikpritjėn e refugjatėve, si dhe krijimi i linkeve tė bashkėpunimit midis rajoneve nė interes tė pėrbashkėt.