Takim me Presidentin Ilir Meta nė Bashkinė PustecPresidenti Meta ka zhvilluar njė vizitė zyrtare nė Bashkinė Pustec.
Kryetarja e Kėshllit tė Qarkut Korēė znj.Ana Verushi, e ftuar nė kėtė takim, sė bashku me autoritetet e tjera vendore si dhe dhjetra banorė tė minoritetit kanė mirėpritur Presidentin, i cili ka shprehur angazhimin e tij pėr tė ruajtur dhe promovuar  vlerat e traditat e mrekullueshme tė minoritetit maqedonas. Presidenti theksoi gjithashtu se “nė kuadrin e Vitit tė rėndėsishėm mbarėkombėtar tė Gjergj Kastriot Skėnderbeut ramė dakord, bashkė me pėrfaqėsuesit e Bashkisė sė Pustecit tė vlerėsojmė disa nga ngjarjet dhe personalitetet mė tė rėndėsishme historike tė kėsaj zone, sikundėr ėshtė edhe shkrimtari i njohur, Sterjo Spasse, biri i komunitetit maqedonas”. Presidenti Ilir Meta ka vazhduar takimet me autoritetet vendore tė Bashkisė, tė cilėt i shprehėn mirėnjohje pėr vėmendjen ndaj minoritetit maqedonas dhe pėr mbėshtetjen ndaj tyre. Mė pas kryetari i shtetit dhe autoritetet vendore vizituan Kishėn e Shėn Kryengjėllit Mihail nė Pustec, nga ku uroi minoritetin maqedonas pėr Festėn e Shėn Naumit dhe tė Krishtlindjeve, qė ky komunitet i feston me kalendarin e vjetėr ortodoks.