Byroja Plenare e Vjeshtės dhe Konferenca e Inteligjencės Artificiale nė MaastrichtMe rastin e 25 vjetorit tė nenshkrimit tė Traktatit tė Maastricht , AER nė partneritet me Bashkinė e Maastricht organizoi Byronė Plenare tė Vjeshtės si dhe Konferencėn e Inteligjencės Artificiale. Ky takim mblodhi sė bashku politikanėt, nėpunėsit civilė, sipėrmarrėsit, akademikėt, grupet e interesuara nga tė gjitha rajonet europiane me qėllim shkėmbimin e pėrvojave tė pėrbashkėta rajonale, ndikimet sociale dhe ekonomike, nevojat nė lidhje me hartimin e politikave dhe fushat pėr bashkėpunim. Kryetarja e Kėshillit tė Qarkut Znj. Ana Verushi si anėtare e Grupit tė Monitorimit dhe Vlerėsimit tė AER, ishte pjesė e kėsaj asambleje.
“ E Ardhmja e Europės dhe e rajoneve tė saj” ishte tema kryesore mbi tė cilėn u evidentuan prioritetet tė mbėshtetura mbi atė ēfarė kėrkohet sot nga BE; Energji :Rritja e Efiēencės sė Energjisė duke nxitur kalimin nga tranzicion nė tė pėrballueshėm; Financimet klimatike: duke inkurajuar investimet Smart, rritje e qėndrueshme dhe gjithėpėrfshirėse, si dhe duke pėrmiresuar investimet nė infrastrukturė.