101 VJETORI I SHPALLJES SĖ KRAHINĖS AUTONOME TĖ KORĒĖSKėshilli i Qarkut Korēė organizoi sot ceremoninė pėrkujtimore tė 101 vjetorit tė “Shpalljes sė Krahinės Autonome tė Korēės”. Ceremonia filloi me homazhe pėrpara monumentit tė Themistokli Gėrmenjit dhe mė pas vazhdoi nė ambientet e Shtėpisė sė Flamurit. Fjala e hapjes kushtuar kėsaj date u mbajt nga kryetarja e Kėshillit tė Qarkut Korēė znj.Ana Verushi: “ Tė nderuar deputetė ,
I nderuar kryetar i Bashkisė Korēė,
E nderuar znj.Ambasadore e Francės,
Tė nderuar pasardhės tė atdhetarėve,
Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė ceremoni pėrkujtimore,
E nderuar qė hap ceremoninė pėrkujtimore tė festimeve pėr 101 vjetorin e Shaplljes sė Krahinės Autonome tė Korēės, pikėrisht nė kėtė vend, te kjo ndėrtesė, ku 101 vjet me parė, tė mbledhur po kėshtu, siē jemi mbledhur edhe ne sot,  patrioti Themistokli Gėrmenji, do t’ju drejtohej pjesėmarrėsve pėr t’u dhėnė lajmin e gėzuar tė Shpalljes sė Krahinės Autonome tė Korēės.
Ndonėse nė rrethana dhe kushte tė tjera historike, Shpallja e Krahinės Autonome vlerėsohet si ngjarja e dytė mė e madhe pas Shpalljes sė Pavarėsisė, mė 1912.
Pavarėsia nė 1912 krijoi ligjėrisht dhe juridikisht shtetin shqiptar, deklarata e 10 dhjetorit 1916 dha shembullin e parė tė njė vetėqeverisje nga shqiptarėt pėr shqiptarėt.
Krahina autonome dėshmoi mundėsinė e vetėqeverisjes, duke zgjedhur pėr model parimet dhe vlerat e qytetėrimit mė tė pėrparuar tė kohės, atij francez.
Pėrveē se njė ngjarje historike dhe politike, deklarata e autonomisė shėnoi edhe vlerėn nė aspektin kulturor dhe arsimor. Ndėr nismat e para tė kėsaj krahine, ishte hapja e shkollave fillore nė gjuhėn shqipe duke i dhėnė njė hov tė ri arsimit dhe edukimit nė gjuhėn shqipe. Nuk ėshtė rastėsi qė pikėrisht nė kėtė rrugė, tashmė njė rrugė kėmbėsore dhe e shndėrruar nė muze tė gjallė tė qytetit, tė ndodhet edhe njė ndėrtesė, ajo e Shkollės sė Parė Shqipe. Ky pėrkim aspak i rastėsishėm, tregon vlerėn dhe rėndėsinė qė patriotėt shqiptarė, drejtuesit dhe udhėheqėsit e Krahinės Autonome tė Korēės, i kushtonin edukimit dhe shkollės.
Ndikimi ndihet edhe sot nė traditėn arsimdashėse tė qytetarisė korēare. Ende nė traditėn arsimore tė zonės sė Korēės, mbetet i pazėvėndėsueshėm Lice Francez dhe kultura qė ai pėrcolli ndėr vite. Me krenari ne festuam 100 vjetorin e krijimit tė kėtij liceu dhe trashėgiminė e tij tė vyer pėrmes seksionit dy gjuhėsh pranė gjimnazit “Raqi Qirinxhi”.
Edhe nė kėtė 101 vjetor dhe tė tjera qė do pasojnė, ne ndihemi tė vlerėsuar dhe krenarė qė pėrkujtojmė kėtė ngjarje historike pikėrisht nė Korēė, por qė ka pėrmasa dhe vlera ndėrkombėtare.
Ju faleminderit!”


 Ambasadorja e Francės Znj.Christine Vasak, kryetari i Bashkisė Korēė Z.Sotiraq Filo si dhe historiani Z.Niko Kotherja pėrcollėn pėr tė ftuarit fjalėn pėrshėndetėse tė rastit.
Nė vazhdim pjesėmarrėsit vizituan ekspozitėn nė ambientet e  Shtėpisė sė Flamurit.