Grupi i emergjencave nė Kaskadėn e ZėmblakutSituata e rėnduar nga moti i keq paraqet vėshtirėsi edhe ne Rajonin e Korēės, pasi prurja mbi nivelin e lejuar e lumit Devoll ka sjellė probleme nė fushėn e Maliqit si dhe nė Kaskadėn e Zėmblakut. Nė terren pėr tė monitoruar nga afėr situatėn janė mbledhur deputetė tė Qarkut Korēė, Prefekti, Kryetarja e Qarkut, Kryetari i Bashkisė Maliq, Drejtoria e Policisė, e Shėrbimit tė Transportit Rrugor, Bordit tė Kullimit etj. Nė qytet gjendja vijon tė jetė e normalizuar.