GĖZUAR 29 NĖNTORIN!
Fjala pėrshėndetėse e Kryetares sė Kėshillit tė Qarkut Korēė znj.Ana Verushi me rastin e festės sė 29 nėntorit, ditės sė ēlirmit tė atdheut :

“ Tė nderuar veteranė!
Tė nderuar pjesėmarrės tė familjeve tė dėshmoreve!
Tė nderuar deputetė!
Tė nderuar pėrfaqėsues tė pushtetit qėndror e vendor!
Tė nderuar tė ftuar!
Ėshtė nė nderin tim, qė tė pėrshėndes sot nė emėr tė Kėshillit tė Qarkut Korēė, nė ditėn e festimit tė 73 vjetorit tė ēlirmit tė atdheut, tė kėsaj date tė madhe historike qė simbolizon luftėn dhe pėrpjekjet e popullit shqiptar pėr liri dhe pavarėsi.

Festimi i 73 vjetorit tė atdheut ėshtė njė ngjarje e bukur pėr secilin nga ne, pėr ēdo shqiptar kudo ku ndodhet,  ndaj sot kam nderin dhe privilegjin tė ndaj me Ju kėto ēaste gėzimi qė na rritin mė shumė respektin dhe mirėnjohjen e thellė pėr kontributin e ēmuar tė dėshmorėve, qė e bėnė Shqipėrinė njė vend tė lirė, qė na falėn ne shqiptarėve dinjitetin kombėtar dhe krenarinė pėr tė qėnė shqiptar.

Ne jemi krenarė dhe mburrem me pėrpjekjet e mėdha dhe tė pėrgjakshme qė realizuan partizanėt e Ushtrisė Nacional- Ēlirimtare dhe vijuan pa ndėrprerje luftimet deri nė ēlirimin e plotė tė Shqipėrisė .

Lufta e Shqiptarėve pati karakter antifashtist e nacional-ēlirimtar.  Ajo u bė masive nga idealet e larta tė lirisė qė frymėzuan me qindra e mijėra djem dhe vajza, burra dhe gra.

Detyra jonė sot, nė kėtė ditė tė shėnuar historike ėshtė tė nderojmė tė rrėnėt, ata qė nė lulen e moshės dhanė jetėn e tyre nė altarin e lirisė sė kombit.

Liria e fituar mė 29 nėntor tė vitit 1944 nuk ishte njė rastėsi, por ishte njė aksion i madh historik dhe vendimtar i ndėrgjegjes kombėtare.

Kjo luftė nuk mund tė kryhej pa pjesėmarrjen e gjėrė tė popullit shqiptar, nė gjirin e tė cilit gjendeshin rrėnjėt ushqyese tė kėsaj lėvizjeje tė madhe pėrparimtare dhe emancipuese.
Qarku i Korēės ka dhėnė njė kontribut tė madh nė luftėn Nacional-Ēlirimtare dhe ne kemi tė drejtė tė krenohemi me aktet heroike dhe gjakun e derdhur tė djemėve dhe tė vajzave tė tij si:  Koci Bako, Fuat Babani, Floresha Myteveli, Midhi Kostani, Kiēo Greēo etj.

Lufta Nacional-Ēlirimtare ishte njė luftė e realizimit tė ėndėrrave tė mėdha tė mbarrė shqiptarėve, ishte njė luftė e legjendave trimėrore, tė cilat frymėzoheshin dhe inspiroheshin nga kujtimet e prijėsve luftėtarė qė pėrdorėn trimėrisht pushkėn kundėr pushtuesve.

Ne jemi krenarė dhe mburremi me pėrpjekjet e mėdha dhe tė pėrgjakshme qė realizuan partizanėt e ushtrisė Nacional-Ēlirimtare dhe vijuan pa ndėrprerje luftimet deri nė ēlirimin e plotė tė Shqipėrisė duke e rradhitur atė pėrkrah koalicionit antifashist.

Nė kėtė datė tė shėnuar me lejoni edhe njėherė tė shpreh mirėnjohjen e paharrueshme tė luftėtarėve, tė formacioneve partizane si dhe tė gjithė popullit tė Qarkut tė Korēės qė dhanė jetėn dhe gjithēka nė shėrbim tė Luftės Antifashiste- Nacional-Ēlirimtare.

Ne sot jo vetėm pėrkujtojmė me respekt figurat e shquara tė Luftės, simbolet e mėnēurisė dhe trimėrisė sė tyre, por edhe t’ju transmetojmė brezave tė rinj pavdekėsinė e veprės tė tyre, pėr pėrpjekjet qė kanė bėrė pėr liri, pavarėsi, demokraci dhe mirėqėnie.

Ne sot jemi nė procesin reformues tė shoqėrisė sonė, tė forcimit tė shtetit tė sė drejtės, tė ndėrtimit tė sistemeve nė luftė kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar, tė rritjes tė mirėqėnies tė shqiptarėve, por tė gjithė duhet tė ndėrgjegjėsohemi pėr tė arritur sė bashku sukseset, frutet e sė cilės do t’i gėzojmė po sė bashku.

29 nėntori, dita e nderimit pėr ata qė shkruan njė faqe tė lavdishme nė historinė tonė duhet tė  jetė njė ditė reflektimi pėr sfidat qė kėmi pėrpara, tė gjithė sė bashku, nė emėr sė ardhmes pėr fėmijėt tanė.

Dhe mesazhi qė ne japim ėshtė:
“Tė ecim pėrpara nė rrugėn e reformave me njė dashuri tė shumėfishtė pėr vendin dhe kombin me pėrkushtin tė veēantė, paqen dhe qytetėrimin”

Lavdi veprės tė ndritur tė dėshmorėve tė Luftės!
Jetė tė gjatė, veteranė tė nderuar! ”