Homazhe nė varret e francezėve 11 nėntor 1918, datė e cila pėrkon me fundin e Luftės sė Parė Botėrore, u pėrkujtua me njė ceremoni zyrtare nėn kujdesin e Ambasadės Franceze  dhe nė mėnyrė tė veēantė tė Ambasadores sė  Francės nė Shqipėri Christine Vasak, nė nderim tė ushtarėve francezė, tė cilėt dhanė jetėn e tyre nė emėr tė lirisė.
Pėrfaqėsues tė pushtetit qėndror e lokal, si dhe autoritetet civile, ushtarake dhe fetare tė Korēės vendosėn kurora me lule dhe bėnė homazhe nė varret e tė rėnėve.