“Doctor Honoris Causa” pėr Prof.Dr.Gjergj SinaniRektorati i Universiteti “Fan.S.Noli”  i ka dhėnė titullin “Doctor Honoris Causa” Prof.Dr.Gjergj Sinanit me motivacionin: “Personalitet i shquar i arsimit tė lartė nė Shqipėri, filozof, studiues, autor tekstesh mėsimore, publicist, pėrkthyes dhe veprimtar shoqėror, pėr ndihmesa tė shquara dhėnė Universitetit “Fan.S.Noli”  nė mėsimdhėnien e shkencave filozofike dhe organizimin e veprimtarive shkencore botuese”.
Rektori i Universitetit “Fan.S.Noli” si dhe dekani i fakultetit tė “Shkencave tė natyrės dhe humane” shprehėn vlerėsimin pėr veprėn akademike, arritjet nė fushėn e filozofisė e jo vetėm si dhe kontributin e dhėnė tė Prof.dr.Sinani nė Universitetin “Fan.S.Noli”.
Pjesė e kėsaj ceremonie ishin pėrfaqėsues tė pushtetit vendor, senati akademik, pedagogė, studentė etj.