CEREMONIA E FILLIMIT TĖ VITIT TĖ RI AKADEMIK 2017-2018 Kryetarja e Kėshillit tė Qarkut Korēė Znj.Ana Verushi uron:   "Me rastin e fillimit tė vitit tė ri akademik, dėshiroj tė shpreh urimin tim personal, por edhe me detyrėn e Kryetares sė Kėshillit tė Qarkut Korēė, pėr kėtė institucion,  i cili pėrfaqėson kultin e dijes dhe tempullin e mendimit intelektual sot.Ndonėse jemi ende nė hapat e para, pasi 46 vjet janė shumė pak nė jetėn e njė Universiteti, nėse kėtė e krahasojmė me moshėn relative tė universiteteve nė botė, pėrsėri duhet thėnė se vendi dhe roli i tij nė jeten shoqėrore tė rajonit tė Korēės dhe mė gjerė ka njė rėndėsi shumė tė madhe.
Qysh prej krijimit tė tij dhe deri sot, nė kėtė tempull janė diplomuar shumė breza dhe kanė dhėnė ndihmesėn e vet nė tė, shumė prej intelektualėve mė tė mirė tė vendit dhe padiskutim edhe tė rajonit tonė.
Sot kėta breza janė ata qė drejtojnė, janė mėsuesit, ekonomistėt, infermierėt, menaxherėt etj.qė po i japin rajonit dijen e tyre dhe po drejtojnė fusha tė ndryshme tė jetės. Ndikimi i kėtij institucioni ka ardhur duke u rritur dhe  kjo padyshim pėrbėn njė vlerė pėr tė, por rėndėsia e tij rritet me ndikimin qė duhe tė ketė si njė institucion udhėrrfyes pėr ēėshtje tė ndryshme tė zhvillimit tė rajonit, gjė e cila ende ka shumė rrugė dhe punė pėr t'u arritur.
Sot duhet tė ndajmė sė bashku urimin, pėr tė gjithė ata qė patėn vizionin dhe dėshirėn pėr t'i dhėnė Korēės si qytet dhe gjithė rajonit mundėsinė tė pėrfaqėsohet me kėtė universitet; duhet tė ndajmė urimin dhe mirėnjohjen pėr pedagogėt dhe profesorėt e vėrtetė tė kėtij institucioni qė kanė lėnė gjurmė nė qytetarinė korēare,sot ndaj urimin me pedagogėt dhe studentėt aktualė, pėr t'u bėrė pjesė e elitės qė duhet tė hapė shtigjet e dijes.

Ju e filloni kėtė vit tė ri akademik me njė lajm tė gėzueshėm..
Akreditimin pėr herė tė parė pėr cilėsinė akademike tė Universitetit "F.S.Noli"
Ndaj, do tė dėshiroja qė pėrmes kėtij urimi tė veēantė pėr kėtė universitet tė shpreh dėshirėn qė sa mė shpejt, ky institucion tė jetė udhėrrėfyesi i zhvillimit rajonal dhe tempulli i elitės intelektuale".
PUNĖ TĖ MBARĖ!