KONFERENCĖ SHKENCORE “NJĖQIND VJET NGA VETĖQEVERIMI I KORĒĖS”Konferenca " 100 vjet vetqeverisja e Korēės" nėn organizimin Universtitetit Fan . S. Noli , Akademia e Shkencave , Qendra e Studimeve Albanologjike si dhe nė mbėshtetjen e Kėshillit tė Korēė solli bashkė studiues tė vendit dhe tė huaj , tė cilėt me kumtesat e tyre mbėshtetėn fakte tė pa kundėrshtueshme tė historisė tė Krahinės Autonome tė Korēės .   Fjala pėrshėndetėse e kryetares sė Kėshillit tė Qarkut Korēė znj.Ana Verushi pėr kėtė konferencė:

Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė konferencė, akademikė, profesorė, studiues, pedagogė, studentė, miq nga institucione shkencore brenda dhe jashtė Shqipėrisė,
Tė nderuar pėrfaqėsues tė qeverisjes vendore, tė institucioneve fetare
Tė nderuar ambasadorė
I nderuar z. Niko Peleshi, zėvendėskryeministėr

Kur ngritėm grupin e punės pėr organizimin e veprimtarive me rastin e 100-vjetorit tė shpalljes sė Krahinės Autonome tė Korēės, mė kryesorja ishte dhe organizimi i kėsaj konference, ndaj dhe ajo u mbėshtet seriozisht nga Kėshilli  i Qarkut, si njė veprimtari e pėrbashkėt e disa institucioneve tė rėndėsishme shkencore, si Akademia e Shkencave, Universiteti i Korēės, Qendra e Studimeve Albanologjike, por dhe me pjesėmarrjen edhe tė institucioneve tė tjera shkencore.
Ne e mbėshtetėm kėtė veprimtari, duke besuar se kjo konferencė do tė trajtojė nė mėnyrė shkencore rrethanat historike, politike e diplomatike qė bėnė tė mundur bashkėpunimin shqiptaro-frėng, sipas Protokollit tė datės 10 dhjetor 1916, qė ēoi nė shpalljen e vetėqeverimit tė krahinės sė Korēės dhe mbrojtjen e saj, duke patur nė vėmendje tė kumtuesve sfidat nėpėr tė cilat kaloi lėvizja kombėtare shqiptare nė trevėn e Korēės nė vitet 1916-1920; si dhe rolin e faktorėve tė brendshėm dhe tė jashtėm nė kėtė proces etj.
Studiuesit e kėsaj periudhe historike kanė vėnė ne dukje se Shpallja e autonomisė sė krahinės sė Korēės ėshtė ngjarja mė e madhe nė historinė e Shqipėrisė, prej Shpalljes sė Pavarėsisė deri nė Kongresin e Lushnjes (1920). Dhe kjo ėshtė e vėrteta historike, sepse,
pas dy luftėrave ballkanike dhe pėrgjatė viteve tė Luftės sė Parė Botėrore, shteti kombėtar shqiptar, i njohur ndėrkombėtarisht mė 1913, u gjend para rrezikut tė zhbėrjes dhe u pėrball me presione, ndėrhyrje politike dhe ushtarake tė shteteve fqinje, duke e shndėrruar mbijetesėn e vet nė njė ēėshtje tė pasigurtė. Shpallja e autonomisė sė krahinės sė Korēės ishte ndėr  aktet konkrete qė u bėnė barrierė kundėr shpėrbėrjes sė Shqipėrisė.
Siē dihet nga tė gjithė, historiografia shqiptare dhe studiues tė huaj, kanė bėrė kėrkime dhe botime tė rėndėsishme pėr sa i pėrket trajtimit tė problemeve qė lidhen me kėtė temė dhe pėr ecurinė e ēėshtjes kombėtare shqiptare nė periudhėn nga Shpallja e Pavarėsisė, deri tek imponimi i njohjes sė saj (1920), por jam e bundur se konferenca e sotme do tė krijojė mundėsi pėr tė paraqitur kontribute tė reja shkencore, pėr tė bėrė analiza tė  rėndėsishme, pėr tė sjellė fakte dhe  argumente, duke pasuruar edhe qėndrimet kritike ndaj trajtimeve tė mėparshme.
    Duke e parė kėtė ngjarje historike nga lartėsia e njėqind vjetėve, Shpallja e Krahinės Autonome tė Korēės bėhet edhe mė domethėnėse, sepse, megjithėse ajo pati jetė tė shkurtėr, mbetėn tė patundura tri shtylla tė rėndėsishme qė ajo nguli fort: flamuri shqiptar, shkolla nė gjuhėn shqipe dhe shqipja si gjuhė zyrtare nė administratėn e asaj kohe.
    Duke pėrfunduar, nė emėr tė Kėshillit tė Qarkut falėnderoj kumtuesit qė do tė referojnė nė kėtė konferencė, duke e ēmuar lart kontributin e tyre, si dhe tė ftuarit e tjerė qė u bėnė pjesė e kėsaj ngjarjeje.
    Faleminderit!