KOMPETENCATKompetencat
    Qarku ėshtė njėsi e nivelit tė dytė tė vetėqeverisjes vendore.
    Qarku pėrfaqėson njė unitet administrativo - territorial, tė pėrbėrė nga disa bashki me lidhje gjeografike, tradicionale, ekonomike, sociale dhe interesa tė pėrbashkėt. Kufijtė e Qarkut pėrputhen me kufijtė e bashkive qė e pėrbėjnė atė.
    Qendra e Qarkut vendoset nė njė nga bashkitė qė pėrfshihen nė tė. Shtrirja territoriale, emri dhe qendra e Qarkut pėrcaktohen me ligj.
    Qarku kryen dhe ushtron kompetencat sipas parimeve tė parashikuara nė ligjin 139/2015 PĖR VETĖQEVERISJEN VENDORE
    Organ pėrfaqėsues i Qarkut ėshtė Kėshilli i Qarkut. Funksionet ekzekutive nė qark kryhen nga Kryetari dhe kryesia e Kėshillit tė Qarkut.
    Organi pėrfaqėsues i Qarkut krijohet me pėrfaqėsues nga organet e zgjedhura tė bashkive qė e pėrbėjnė atė, sipas mėnyrės sė pėrcaktuar nė Kushtetutė dhe nė kreun XIII tė ligjit 139/2015 “Pėr Vetėqeverisjen Vendore”.
    Kryetari dhe kryesia e Kėshillit tė Qarkut zgjidhen nga Kėshilli i Qarkut, sipas mėnyrės sė pėrcaktuar nė kreun XIII, tė kėtij ligji.
    Funksionet e qarkut janė a) ndėrtimi e zbatimi i politikave rajonale, b) harmonizimi i tyre me politikat shtetėrore, nė nivel qarku, si dhe ēdo funksion tjetėr i dhėnė me ligj.


Qarku i Korcės pėrbėhet nga 6 bashki:

    Bashkia Korcė
    Bashkia Pogradec
    Bashkia Kolonjė
    Bashkia Devoll
    Bashkia Maliq
    Bashkia Pustec