KORCA FESTON

some image
 Kryetarja e Kėshillit tė Qarkut Znj. Ana Verushi ka lancuar sot programin e festės sė madhe jo vetėm pėr juglindjen por pėr tė gjithė Shqipėrinė “100 Vjet Krahinė Autonome” nė njė konferencė pėr shtyp me mediat lokale. Mė 10 Dhjetor tė vitit 1916 nė Korcė, patrioti korcar Themistokli Gėrmenji shpalli Qarkun e Korcės “Krahinė Autonome” si krahina e parė dhe e vetme autonome nė tė gjithė Shqipėrinė. Duke filluar nga nesėr deri nė datėn 10 Dhjetor, Korca do tė jetė e gjitha nė festė: 100 vjet kulturė, 100 vjet muzikė, 100 vjet arkeologji etj. Le te festojme se bashku “100 vjet Krahine Autonome”
Kolona djathtas