Ana Verushi, Kryetare e Keshillit te Qarkut, KorceZnj. Ana Verushi u lind nė Korēė mė 1 Korrik 1959.

Ka njė karrierė tė larmishme nė mėsimdhėnie qė e ka nisur si mėsuese kimie nė Gramsh nė vitet 1982 -1993 duke vazhduar mė tej mėsimdhėnien nė nivele mė tė larta si drejtuese nė shkolla tė mesme nė qytetin e Korēės, por edhe si pedagoge e jashtme nė Universitetin "Fan. S. Noli".

Nė vitin 2011 ajo pėrfaqėsohet si kėshilltare nė Kėshillin Bashkiak dhe nė Kėshillin e Qarkut Korēė. Nė maj tė vitit 2012 ajo zgjidhet Kryetare e Partise Socialiste e Rrethit Korēe duke pėrfaqėsuar me dinjitet dhe pėrkushtim forcimin e strukturave organizative tė partisė.

Nė zgjedhjet e vitit 2013 Znj. Ana Verushi ishte njė nga kandidaturat e Partisė Socialiste pėr Deputete e Qarkut Korēė.

Nė 23 Shtator 2015 zgjidhet Kryetare e Kėshillit tė Qarkut Korēė.

Nė 1 dhjetor 2015 u zgjodh anėtare me tė drejtė vote nė Asamblenė Europiane tė Rajoneve, AER si dhe anėtare nė Asamblenė Lokale dhe Rajonale Europiane tė Mesdheut ARLEM.

Gjithashtu ka marrė pjesė nė delegacione tė nivelit tė lartė, nė takime ndėrkombėtare etj. Ajo ėshtė martuar me Z. Thoma Verushi dhe ka dy fėmijė, Sidritin dhe Marinėn.     Bashkangjitur Cv